Blogy na Travellerspoint

17.08.2016 - Odpočinkový den (Filipika proti Francouzům)

sunny
Zobrazit Corsica 2016 na mapě uživatele marvin007.

Tohle nebude objektivní ani velkorysé - ale můžou si za to sami :-).

Ale popořadě:

Dnes máme odpočinkový den, takže moře a koupání.

Ráno se budíme později a naši řeční francouzští sousedi odjíždějí. Tím také přicházíme o elektrickou přípojku - kabel byl zřejmě jejich. Když dorazí člověk z kempu, ptáme se ho na "Electricité". Rozhodí rukama a řekne "Sorry, finish". Když přivede další stanaře a donutí nás přeparkovat auto, je už Dana rozpálená do bleděmodra a označení "blbeček" je v podstatě lichotka.

Mladí Italové se ale rozhodnou hledat štěstí jinde - vypadají, že by radši větší soukromí.

Nakonec blbeček vedle nás upíchne čtyři francouzské motorkáře. Nějak téhle subkultuře nerozumíme. Jeden pár docela komunikuje, ale druhý drží bobříka mlčení (jen směrem k nám – dokonce, když nás míjejí, dělají vlevo hleď).

Napájení lednice a nabíječek řešíme z Marvina, který nám předvádí další výhodu hybridu - vždycky na chvíli naskočí, nabije své velké baterie a z nich pak krmí připojená zařízení.

Večer jdeme zaplatit kemp. Ptáme se mladé krásné servírky a řekne nám, že šéf bude za 5 minut. Dáváme si zatím pivo a ta krasavice ani netuší, ze six je anglicky šest.

Když se dočkáme vedoucího kempu a kuchaře v jedné osobě, předstírá, že nerozumí anglicky - jenže my už jsme s ním anglicky na začátku mluvili… Chvíli šaškuje, mydlí něco do kalkulačky (nejspíš není úplně střízliv) a nakonec ukazuje částku - seknul se asi o 12 éček ve svůj neprospěch, tak souhlasíme. Odcházíme lehčí o 150€ a bez dokladu, takže kdoví kdo na tom vlastně vydělal nejvíc…

Moc té Francii nerozumíme. Nikdy jsme nebyli v zemi, kde by nikomu tak málo záleželo na komunikaci s okolím. Mezi sebou melou o sto šest, ale místo cizích řečí se ve škole snad učí prázdný nechápavý výraz.

Nepřekvapilo by nás to někde na venkově, ale jsme v turistické oblasti a je to stejné v kempu, u pumpy, v restauraci, v obchodu - vrcholem je hotel v Corte, do kterého píšeme anglicky a dostáváme odpovědi ve francouzštině.

Cestování má pro nás vedle poznávání i přínos v tom, že se člověk sblíží s prostředím jiných národů, kultur,… Čekali jsme největší problém v USA, ale nakonec jsme měli amíky dost rádi. Francouzi nám zatím příležitost nedali - ale třeba to bude někde lepší…

Když to tak ještě jednou čtu, uvědomuju si, že nějak podobně nás Čechy někdy kritizují cizinci.

Napsal/a marvin007 2:24 Uloženo ve složce France

Poslat na emailFacebookStumbleUpon

Obsah

Buďte první, kdo okomentuje tento příspěvek.

Abyste na tomto blogu mohl/a vkládat komentáře, musíte být přihlášen/a jako uživatel Travellerspoint.

Vložte přihlašovací údaje pro Travellerspoint

( Co to je? )

Pokud ještě nejste členem Travellerspoint, můžete se zaregistrovat zdarma.

Zaregistrovat se na Travellerspoint